V centru dění, přírodě na dosah


Smíchovský Anděl prošel na přelomu tisíciletí bouřlivým rozvojem. Ten se však netýkal pouze rekonstrukcí budov a oprav místní infrastruktury. Vzniklo zde jedno z nových pražských center s řadou obchodů, kancelářských budov a hotelů. Díky výborné dopravní obslužnosti se lokalita stala velmi atraktivní také pro bydlení.

Autor: Petra Kovářová a Michael Málek
Foto: archiv

číst článek

V centru dění, přírodě na dosah

Výhodou je, že zde zůstala starší zástavba a v dosahu jsou i moderní byty. Každý si tak může vybrat podle svého gusta. Do centra města je to jen pár minut.

Staré domy mají stále své kouzlo

Bydlení ve starší zástavbě na dosah Anděla není jistě pro každého, ceny nemovitostí zde za poslední léta dosti vzrostly, což potěší spíše developery a ty, kteří zde do nemovitostí investovali v pravý čas. Ani nově příchozí však nemusí přijít zkrátka, neboť s dalším rozvojem městské části zdejší nemovitosti na hodnotě nejspíše ještě posílí.

Pojďme se však na oblast podívat spíše z pohledu těch, kteří zde bydlí, nebo o bydlení zde uvažují. Řada nemovitostí na svou rekonstrukci teprve čeká a patrně ještě čekat bude, protože stávající obyvatelé mnohde nemají na zásadnější rekonstrukce dostatek prostředků.

Jiné nemovitosti naopak rekonstrukcí už prošly, navenek si zachovaly své kouzlo a uvnitř prošly proměnami, aby odpovídaly standardům současného bydlení.

„Zájem je zde především o menší byty, které si pořizují rodiny, jež si před lety postavily domky v satelitních domcích v dosahu Prahy, kde zakládaly své rodiny,“ informuje o zajímavém trendu Jitka Komárková, Head of Residential Agency společnosti CBRE, a dále upřesňuje:
„Děti v těchto rodinách poněkud odrostly a chtějí být v dosahu kvalitních škol, svých spolužáků, společenského života a kulturních zařízení. Z tohoto pohledu je Smíchov ideálním místem. Je zde solidní občanská vybavenost, kvalitní školy včetně francouzského lycea, kulturní vyžití přímo v docházkové vzdálenosti nebo v dosahu hromadné dopravy.“

Mnozí obyvatelé satelitů se už nabažili poklidu života na perifériích a touží se vrátit do víru dění. Své původní domy přitom noví obyvatelé Smíchova podle Jitky Komárkové neopouštějí. Také proto jim zde stačí menší byty.

CBRE rekonstruovala a nabízí rezidenční byty jak na Arbesově náměstí a v ulici Drtinova, tedy v ideálním dosahu dopravy i srdce velkoměsta, zároveň však v blízkosti zahrady Kinských a Petřínských sadů.

Jitka Komárková,
Head of Residential Agency,
CBRE

Pro mnohé rezidenty je Smíchov ideálním místem. Díky možnosti pronájmu parkovacích stání v třetím podzemním podlaží obchodního centra Nový Smíchov nemají ani problém s parkování.
Ceny jsou zde ve srovnání s ostatními částmi Prahy 5 citelně vyšší. Je to dáno především poptávkou převyšující nabídku kvalitního bydlení v této lokalitě.

Zeleň, ekologie a prostor

Starší domy vyhovují hlavně lidem, kteří milují klasické materiály a styl. Jiní dávají přednost sklu, kovům, vzdušnosti a moderní eleganci. Takových staveb není v dosahu centra Smíchova mnoho, ale i takové se zde najdou.

Myšleno přitom není jen mladé. Společnost SATPO kupříkladu nedaleko realizuje prémiové bydlení pro aktivní a nezávislé seniory v centru Prahy, kteří ocení soukromí, pocit nezávislosti a rozšířenou nabídku služeb z oblasti péče o zdraví, bydlení a společenského života.

Vitality Rezidence je architektonicky zasazena mezi moderní Sacre Coeur² a park stejného jména v jižním svahu v pražské rezidenční čtvrti Na Hřebenkách.

Účelně navržené byty s dispozičním uspořádáním 1+kk, 2+kk a 3+kk s balkónem, terasou či předzahrádkou se záhonkovou úpravou, jsou umístěny tak, aby byly osluněné a respektovaly potřeby jednotlivých obyvatel.

Sacre Coeur²
Dnes už je ve světě velmi běžná výstavba budov na pozemcích, pod nimiž vedou tunely či tubusy. Jsou to různé rezidenční stavby v Londýně či Paříži, pod kterými probíhá trasa podzemního metra, osobní doprava či vede vlaková trať.
V České republice zdaleka není tolik příkladů těchto technologií jako ve světě. Společnost SATPO již jednu zkušenost z oblasti přípravy a řízení výstavby s použitím high-technologií získala při výstavbě Rezidence Sacre Coeur v roce 2009 a přirozeně navazuje s novým projektem nad pražským Smíchovem v sousedství malebného parku, který nově budované rezidenci propůjčil jméno.
Rezidence Sacre Coeur² je architektonicky unikátní bytový dům, který splňuje předpoklady současné moderní architektury. Úžasné výhledy, špičkové standardy, vzdušná architektura, bezpečnost a respektování soukromí, to vše nabízí tato výjimečná a exkluzivní novostavba s půdorysem podkovy a šesti vchody, mající celkem šest nadzemních podlaží.
Filozofií společnosti SATPO je, že největší luxus je prostor, a proto navrhuje moderní a především prostorné místo k životu, plné světla a zajímavých řešení.

Mezi developery, kteří v Praze 5 stavějí rezidenční projekty, se řadí také společnost YIT, zaměřená na finský styl bydlení. V rámci rezidenčních areálů buduje klidové zóny se zelení a herní prvky pro děti. Zároveň se angažuje na projektech pro zlepšení života v příslušné lokalitě. V případě Prahy 5 navázala spolupráci s Klinikou dětské chirurgie FN Motol, jejíž činnost dlouhodobě podporuje.

Nízkoenergetický projekt s názvem Talo Kavalírka vyroste v atraktivní lokalitě na rozhraní Košíř a Smíchova. V ulici Pod Kavalírkou doplní stávající činžovní zástavbu, která je pro tuto lokalitu typická. Nabídku bydlení rozšíří YIT o 98 bytů s prvky finského bydlení, z nichž zhruba čtvrtinu postaví pro soukromého investora. Výstavba projektu již byla zahájena, dokončení je plánované na září 2017.

„Koncept projektu vychází z tradičního městského bydlení v bytových domech se zeleným vnitroblokem, které vhodně doplní stávající okolní zástavbu. V projektu Talo Kavalírka chceme lidem nabídnout komfortní moderní bydlení ve finském stylu, které ovšem bude dýchat tradiční atmosférou pražské zástavby počátku 20. století,“ uvádí Vladimír Dvořák, jednatel a výkonný ředitel YIT Stavo.

Celkem čtyři nízkoenergetické sedmipodlažní domy budou fungovat jako samostatné objekty, které spolu propojí společný suterénní prostor, určený pro parkování, a klidný vnitroblok, do něhož budou směřovat také předzahrádky přízemních bytů. Nabídne stylové bydlení pro singles, páry i rodiny s dětmi.

Od centra Smíchova dále byl vystavěn projekt Green Motol. Obyvatelé čtyř nízkoenergetických bytových domů tvořících uzavřený areál jistě ocení okolní přírodní park Košíře-Motol. V prodeji je však už jen pár posledních bytů.

„Slovem Green v názvu projektu jsme chtěli zdůraznit ojedinělost lokality. Domy vyrostly u golfového hřiště, doslova na dohled jedné z jeho jamek. V místě zcela obklopeném zelení, nerušeném jinou rezidenční zástavbou. Přitom spojení do centra je výborné a za nákupy a zábavou to majitelé budou mít maximálně 10 minut,“ popisuje Vladimír Dvořák, jednatel a výkonný ředitel YIT Stavo.

Poptávka roste

Zájem o Smíchov a jeho okolí roste, proto se rozjíždějí další projekty výstavby a jiné po svém využití silně volají.

Radikálně se změní oblast smíchovského nádraží. Mrtvá zóna s prázdnými budovami a nefunkčním kolejištěm ustoupí v horizontu několika let moderní městské čtvrti. Výsledky vyzvané architektonické soutěže, kterou připravil investor Smíchov Station Development ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy, přinášejí lepší představu o podobě první etapy výstavby. Rozvoj území ohraničeného ulicemi Ostrovského, Nádražní, Dobříšská a Radlická přitáhne do vybydlené oblasti několik tisíc lidí.

„Jde o projekt celoměstského významu, který má propojit vzdálenější městské čtvrti s nábřežím Vltavy. Součástí bude rovněž nový dopravní terminál při smíchovském nádraží,“ komentuje Jan Šépka, šéf Kanceláře projektů a soutěží IPR Praha, roli Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy jako garanta koncepčního a architektonického řešení území.

Podrobnosti projektu s názvem Smíchov City jsou známy již dlouho. Na ploše 21 hektarů vyrostou kancelářské, obchodní a rezidenční budovy. Urbanistický koncept nové čtvrti vznikl v ateliéru A69 – architekti a opírá se o principy tradičního města, které je založeno na kvalitním veřejném prostoru ulic, parků a náměstí vymezených městskými bloky, je živé, bezpečné a zdravě multifunkční, jak to známe nejen z původního Smíchova.

Projekt řadu let brzdila stavební uzávěra. Teprve v polovině loňského roku ukončili pražští zastupitelé čekání na potřebná povolení, když schválili změnu územního plánu potřebnou pro zahájení výstavby.

Po zlepšení dopravní situace a oživení rezidenční zástavbou volá ulice Radlická, kterou si za své sídlo zvolila před lety ČSOB, jež by ráda také přispěla rozvoji místa.

Už při výběru místa pro budovu ČSOB bylo patrné, že Radlice mají také své nedostatky. Dodnes zde totiž nevzniklo žádné lokální centrum. Existují tu totiž omezení územním plánem, jehož změna by Radlicím výrazně pomohla. Žádné stavební pozemky v okolí totiž nejsou určeny pro bytovou výstavbu. Je to velký paradox a omezení pro tuto lokalitu, protože živé místo ve městě potřebuje bydlení,“ zdůrazňuje architekt Ivo Koukol k problematice Radlic.

Základy funkční městské části totiž, podle jeho názoru, stojí na třech pilířích: na určité hustotě zastavění, na pestrosti zahrnující bydlení, služby, obchody, kulturu a pracovní příležitosti, a na absenci bariér pro pěší pohyb.

„Radlice to ještě stále nesplňují, protože co se týče mixu těchto funkcí, zatím zde chybí bydlení. Je tu kancelářská budova a přibude další, takže jedna část funkčního spektra je přítomna, je však třeba, aby ještě přibyly služby, obchody a je nezbytné, aby tady vyrostlo bydlení. Jedno s druhým je na sobě závislé, protože obchody a služby ve větším rozsahu nevzniknou, pokud nebude bydlení. Ani velké počty pracujících zaměstnanců nestačí, je třeba mít komplementární funkci, lidi, kteří tu budou přítomni nejen přes den, ale i večer a o víkendech. Teprve tehdy lokalita skutečně ožívá.

 

DISKUZE