Jsme divadlo pro náročnějšího diváka


V létě 2012 se Matěji Samcovi splnil sen, o kterém se předtím ani neodvážil snít. Když po čerstvě ukončených studií na DAMU přemýšlel, jak skloubit své vize umělce, a přitom se vyhnout klasickém “kamennému” divadlu, kde často vládnou složité ustálené systémy na úkor tvůrčí svobody, zavolal mu Jan Tošovských (současný dramaturg Národního divadla) s návrhem na spolupráci v MeetFactory.

číst článek

Jsme divadlo pro náročnějšího diváka

Jak se profiluje divadlo v MeetFactory a jaká představení se tady hrají?
Jsme divadlo pro přece jenom náročnějšího diváka. Je už jakousi tradicí, že cestu do MeetFactory si nacházejí především lidé, které láká spíše nevšední druh divadla, řekněme divadlo experimentální.

Již několik let se ovšem v MeetFactory zaměřujeme na divadla postavená hlavně na textu, mluveném slově, tedy jakousi experimentálnější činohru. K inscenování si vybíráme většinou zahraniční díla současné prózy. Nemáme sice stálý umělecký soubor, ale pracuji s užším okruhem režisérů i herců, se kterými společně divadlo profilujeme a snažíme se mu vetknout výraznou, originální tvář.

Projekt MeetFactory je výjimečný ve snaze propojovat výtvarné umění a divadlo. Jak tato součinnost vypadá v praxi?
Má to samozřejmě mnoho podob. Může jít o zapojování původně výtvarných umělců do divadelního procesu, z poslední doby bych určitě rád zmínil tvorbu Aleše Čermáka, který se krátce po vystudování pražské Akademie výtvarných umění stal divadelním režisérem právě u nás v MeetFactory.

Nejlepší ukázkou spolupráce divadelní a výstavní dramaturgie by ovšem byl oceňovaný projekt letošního léta “O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru”. Ten vznikl jako výstava a divadelní inscenace v jednom. Výsledkem byla lehká, svěží inscenace, jakási moderní parafráze Shakespearova Romea a Julie, v rámci které se její diváci společně s herci přesouvali prostorami galerie a divadla a jednotlivé scény se v nich odehrávaly v interakci herců se sochami, světly a stínem.

Můžete mi přiblížit mezižánrové a vzdělávací projekty?
Těch je opravdu hodně a jsou velmi různé. Ne na všech spolupracuji, ale vzhledem k tomu, že posláním Meet- Factory je mj. “zpřístupňovat umění široké veřejnosti”, jde velmi často o různé workshopy, komentované prohlídky výstav, diskuse či setkání s umělci.

Důležitou součástí naší činnosti je mj. pravidelné pořádání uměleckých večírků “Veřejný dům”, na kterém participují všechny čtyři dramaturgie působící v MeetFactory (tedy divadlo, hudba, výtvarné umění a rezidenční program). Jeho návštěvníci na nich mají možnost zúčastnit se nejen výstav či divadelních performancí a koncertů, ale také navštívit Otevřené ateliéry a seznámit se s tvorbou umělců, kteří v MeetFactory právě tráví své rezidenční pobyty.

Jaký vztah máte k této čtvrti?
Mám Smíchov velmi rád. Na Malvazinkách kdysi žila moje babička a Prahu, kde jsem se sice nenarodil, ale kde již mnoho let žiju, mám prvně spojenou právě se Smíchovem. I já jsem několik let na Smíchově bydlel, je to zcela jednoznačně má nejmilejší čtvrť v Praze.

 

DISKUZE