Můj Smíchov


Smíchov žije, doprava ho však dusí, zasloužil by si více zeleně a pěších zón, říká v rozhovoru Tomáš Bílek, zdejší rodák, předseda představenstva společnosti Hochtief CZ.

Autor: Petra Kovářová
Foto: Shutterstock a archiv

číst článek

Můj Smíchov

Co se vám vybaví, když se řekne Smíchov?
Moje dětství a mládí, řeka jako fenomén města, která přitahovala řadu klukovských aktivit, historický přívoz, dělnická čtvrť s řadou výrobních závodů... Také však jeho radikální porevoluční proměna, kterou považuji za jednu z nejúspěšnějších v celé Praze. Průřez architekturou několika století, dopravní křižovatka na levém břehu Vltavy, sídlo naší firmy, dobré restaurace a řada možností pro sportovní vyžití.
Smíchov je pro mě srdeční záležitost, emoce, živý film, který se odehrál před mýma očima.

Jaký byl Smíchov v době, kdy jste zde vyrůstal?
Dětský život se odehrával na ulicích, v uzavřených smíchovských blocích, které bojovaly proti sobě, u řeky, na Císařské louce a ve starých průmyslových areálech. Můj první a intenzivní kontakt s romskou komunitou, která tvořila významnou část obyvatelstva Smíchova. Dělnická a průmyslová čtvrť se spoustou pěkných míst a zároveň špinavých zákoutí.
Smíchov bylo město ve městě, spousty malých krámků, které zmizely. Nebylo metro, tenkrát nebral nikdo Smíchov jako centrum. Lidé tady bydlet spíš nechtěli. Smíchov byl považovaný za špinavou část města. 

Jak se změnil a jakým způsobem ta změna probíhala?
Praha se rozvíjela, průmyslové areály se kvůli nedostatku prostoru odstěhovaly na kraj Prahy a Smíchov byl postupně připravený na nový rozvoj. Díky vlakovému nádraží Smíchov a dobrému autobusovému i tramvajovému
spojení byl velmi dobře dopravně napojen. Výstavba metra se dvěma smíchovskými stanicemi a Strahovský tunel toto dopravní spojení jen dovršily.
V důsledku nových projektů začaly najednou mizet celé bloky a ulice. Na jejich místě po vstupu zahraničních developerů po revoluci vznikala polyfunkční centra, hotely a administrativní celky. Zároveň se zachovala silně zastoupená bytová funkce, díky které není Smíchov ani večer mrtvý; je to čtvrť plná života.

Jak změny vnímáte? Co vás těší, co mrzí?
Smíchov se přizpůsobil požadavkům současné doby. Celkově tu konverzi považuji za úspěšnou, protože Smíchov patří k jedné z nejoblíbenějších pražských čtvrtí, je to „dobrá adresa“.
Přesto mě mrzí, že zejména v oblasti Anděla ztratil zcela svůj původní charakter. Některé části továren nemusely podle mě zmizet a mohly být konvertovány do nových funkcí, jako se to povedlo třeba v Karlíně nebo Holešovicích. Tam vidím mnohem citlivější přístup k industriální architektuře.

Čím je podle vás Smíchov specifický?
Jako jedna z mála pražských čtvrtí kumuluje na malém prostoru všechny funkce. Je tu ucelená infrastruktura pro rodiny i jednotlivce, umožňuje rychlý přesun z práce do rodinného prostředí, možnost sportovního a kulturního vyžití po celý týden.
Samozřejmě také nabídka dobrých restaurací různých cenových skupin, to vše spojené s procházkami v parcích a u řeky .

Jaká místa byste na Smíchově jeho návštěvníků doporučil?
Mám rád Bertramku a Kinského zahradu nebo park Sacre Coeur, vilovou část pod Strahovem nebo nad ulicí Křížová s nádhernými výhledy na řeku, Podolí a Vyšehrad. Za procházku také stojí Janáčkovo nábřeží s nádhernými fasádami domů a restauracemi a bary přímo u řeky. No a samozřejmě Anděl, jako centrum Smíchova.

Přispívá nějak vaše firma k rozkvětu Smíchova?
Jsme hlavním pronájemcem kancelářské budovy Smíchov Gate. Naše firma zde má sídlo, takže přispíváme do místních daní. Každý den se v našich kancelářích otočí přes sto zaměstnanců plus další desítky našich partnerů. Spravujeme naši budovu podle náročných standardů BREEM, podporujeme ekologický přístup k okolí, na naší budově najdete i ptačí budky.
Postavili jsme bytový komplex Sacre Coeur, spravujeme síť kin Cinema City, naši zaměstnanci podporují místní obchodníky, restaurace i sportoviště. Řada našich zaměstnanců se kvůli změně sídla přestěhovala do bytů v blízkosti firmy. Naši dobrovolníci pomáhají v lokálních neziskových organizacích.

Jaká je budoucnost Smíchova a jak byste si ji představoval?
Dalším významným krokem pro Smíchov bude přestavba nevyužitých částí Smíchovského nádraží, vlastně vznikne nová část Smíchova. Přál bych si, aby proměna Smíchova byla dokončena a dokončila se rekonstrukce nejen většiny původních obytných domů. A hlavně, aby byla dořešena dopravní situace. 
Anděl se stal dopravním uzlem s permanentními zácpami, které stresují nejen řidiče, ale všechny, kdo v bezprostřední blízkosti žijí a pracují. Představoval bych si, že centrum Smíchova bude mít více pěších zón a vstoupí do něj více zeleně.

Pojďte s námi do kina…

Divize Správa majetku společnosti Hochtief CZ spolupracuje již od roku 2012 s největším provozovatelem multiplexů ve střední a východní Evropě, se společností Cinema City. Technickou správu zajišťuje v 13 multikinech v Praze, Pardubicích, Liberci, Ústí nad Labem, Plzni, Brně a v Ostravě. Stará se o provozní údržbu, servis a opravy technických zařízení, pravidelné revize zařízení, nástrojů a instalací. Největší kino se nachází v obchodním centru Nový Smíchov, kousek od sídla centrály.

 

DISKUZE